85 lat temu – 1 września 1939 r. – wybuchła II wojna światowa, która kosztowała Polskę śmierć 6 mln jej obywateli. Wśród nich znajdowało się wielu nauczycieli. Polscy nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego wzięli udział w kampanii wrześniowej, a po zajęciu Polski przez okupantów włączyli się w szeroko w działalność konspiracji niepodległościowej, już w pierwszych tygodniach po Wrześniu’ 39. Pod koniec października 1939 r. Związek rozpoczął konspiracyjną działalność pod nazwą Tajna Organizacja Nauczycielska (TON). Nauczyciele z ZNP prowadzili walkę cywilną, organizując tajne nauczanie, oraz walkę zbrojną jako żołnierze podziemnej armii.
Na zdjęciu: Niemiecka propagandowa inscenizacja na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem w Kolibkach – Członkowie gdańskich formacji policyjnych udają łamanie szlabanu. Fot: NAC
Centralne uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej tradycyjnie odbędą się nad ranem 1 września na Westerplatte i w Wieluniu.
85 lat temu – 1 września 1939 r. – wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej. Na Wieluń – już o godz. 4.40 – spadły bomby zrzucone przez niemieckie samoloty, o 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” oddał salwy w kierunku Westerplatte. Agresja Niemiec na Polskę dała początek największemu i najbardziej krwawemu konfliktowi zbrojnemu w historii światowej.